מעלה יוסף - דף הבית

הגיל הרך

במועצה פועלים 14 מעונות יום לגילאי חצי שנה עד שלוש ובהם 240 פעוטות.
כמו כן, אנו מפעילים 24 גני ילדים ובהם מוסדות ממלכתיים, ממלכתי דתי.
סך הילדים בהם עומד על 540. בין המעונות לגנים פועל רצף חינוכי בשל כפיפותם החינוכית למועצה האזורית ובשל הזיקה החשובה והממלכתית המתקיימת בין הגנים למשרד החינוך.

המועצה מפעילה פיקוח, הדרכה פדגוגית ותכניות חינוכיות במעונות היום ועושה מאמץ מתמיד לשפר את המענה החינוכי בגילאים אלו.
בגני הילדים מופעלים יום חינוך ארוך ובמקביל, תכנית מיל”ת לגנים שאינם זכאים ליום חינוך ארוך( גנים צעירים), תכנית אופק חדש, תכניות העשרה כמו תכנית קר”ב וסל תרבות המכילים חוגים ומופעי תרבות במגוון תחומים. המועצה הקימה ומפעילה את מרכז קשת לאמנויות לגיל הרך בהם נחשפים ילדי הגנים לאמנות בינתחומית דרך נושאים שנתיים מרכזיים.

פעילויות נוספות בגנים: הזנה, הדרכה לבריאות השן, פעילות ירוקה ואקולוגית(הרוב המוחלט של הגנים הוסמכו לגנים ירוקים וחלקם לתו ירוק מתמיד), ספריית פיג’מה, חיבור לאינטרנט ועוד. צוותי הגנים והמעונות זוכים להדרכה והשתלמויות בנושאים רלבנטיים.

פעוטונים

גילאי לידה – 3 שנים שייכים למסגרת פעילות מדור הגיל הרך במחלקה לחינוך בתחומי הפיקוח לרבות הפדגוגי, כחלק מן המערך החינוכי הכולל ומתוך ראיית הרצף החינוכי.

הפעלת הפעוטונים הועברה מהמועצה לידי היישובים וחלקם מופעלים באמצעות המתנ”ס.

תכנית אור

תכנית זו, מתמקדת בפעוטות בגילאי שנה עד שלוש. התוכנית מופעלת במעונות יום אשר אותרו מראש ומשלבת טיפול בילדים מאותרים בפעוטון, הדרכת מטפלות לטיפול מיטבי בהם ובייעוץ להורים. המטפלות הינן מטפלות פארא רפואיות בעלות ידע בגיל הרך.

העצמת מטפלות

הדרכה, ליווי והעצמת הצוות החינוכי לצורך מתן כלים לעבודה מיטבית בפעוטון ע”י מדריכה פדגוגית המתמחה בגיל הרך.

גני ילדים

במועצה פועלים 24 גני ילדים, לילדים בגילאי 3 – 6: תשעה גנים של הזרם הממלכתי-דתי , שלושה עשר גנים של הזרם הממלכתי וגן אחד של ש”ס.
חלק מהגנים מחולקים לפי שכבות גיל ואחרים גנים מעורבים.

תוכניות העשרה

במסגרת הגנים פועלות תוכניות העשרה, טיפול ומעקב:

תוכנית מעברים

תוכנית “ריפוד מעברים” מסייעת לילדי הגן במעבר לכיתה א’.  זהו מפגש חווייתי, משמעותי ורלוונטי, אשר מסייע  לקליטת הילדים בביה”ס ומעודד תקשורת חיובית  ושיתוף הפעולה של כל הגורמים החינוכיים וההורים. התוכנית מופעלת במהלך שנת הלימודים כולה וכוללת כמה שלבים:

 1. ביקור ילדי כיתה א’ בגנים בו נפגשים הילדים בגן עם חבריהם שעלו השנה לכיתה א’, ואלה חוזרים ליום אחד לגן שלהם. במסגרת היום הזה מורות כתות א’ מבקרות בגנים ולומדות להכיר את הסביבה החינוכית של הילדים על מנת לקיים המשכיות ורצף מתאימים  בבית הספר.
 2. מפגש גננות וצוות הגיל הרך בבתי הספר מאפשר לגננות מפגש מחודש עם הילדים שעלו מהגן. המפגש מחזק את הילדים ומעודד אותם להתמיד בתהליך ההשתלבות בבית-הספר. בהמשך למפגש זה מתקיימת שיחה משותפת בין הגננות, המורות ושפ”י שבו מתעדכנות  הגננות לגבי הסביבה הלימודית בביה”ס. מפגש זה מסייע לצוות הגן  להכין את  הבוגרים הבאים בצורה הטובה ביותר לכניסה לביה”ס.
 3. ביקור בוגרי הגנים בביה”ס ופעילות משותפת עם תלמידי כתה א’ מאפשר היכרות עם ביה”ס, מורות ביה”ס ומפחית אי וודאות וחששות של הילדים לקראת השתלבותם בביה”ס.
 4. מפגש הורים  לילדי גן חובה בביה“ס בו עתידים ילדיהם ללמוד  מאפשר מסירת מידע מדויק, הדרכה והנחייה להורים כיצד לסייע לילדיהם להשתלב בצורה מיטבית במעבר מן הגן לביה”ס.
 5. קייטנת קיץ“לומדים מתוך החופש”, מיועדת לילדים העולים לכתה א’. היא מתקיימת במהלך חופשת הקיץ בבתי-הספר וכוללת מספר ימי פעילות רצופים. הקייטנה מתבצעת בהובלת מורות מצוות בתיה”ס ובשיתוף הגננות ומדור הגנים.
 6. ביקור של ילדי כיתות א’-ב’ במרכז קשת.

 

פעילויות העשרה בגנים

 • תוכנית קר”ב
  בכל גן פועלות שתי תכניות העשרה האחת שבועית והשנייה דו שבועית או פרויקט שנתי במס’ קבוע של מפגשים,  בחירת התכניות מתבצעת ע”י הגננת בשיתוף הצוות החינוכי של הגן וההורים. התכניות הן מתחומים שונים: מוסיקה, תנועה, ספורט, סיפורי עמים, תיאטרון בובות, משחקי תיאטרון, היכרות עם בע”ח וגן בטבע. במסגרת התכניות מתקיימות פעילויות הורים וילדים בגן.
 • סל תרבות
  זוכים הילדים במהלך השנה לשלושה מופעי תרבות, תיאטרון, מחול ומוסיקה. וכן ביקור ופעילות באחד מהמוזיאונים תפן או ברעם.
 • תוכנית ספרית פיג’מה
  חלק מפרויקט לאומי לעידוד הקריאה שמטרתו להנחיל לילדים אהבה לספרים. במסגרת התוכנית מקבל כל ילד ספר אחד בכל חודש במתנה ובמקביל בגן מתקיימות פעילויות שונות של הילדים ובשיתוף ההורים הקשורות לספר.
 • בגני מיל”ת מתקיימת פעילות של ריפוי בעיסוק ו/ או טיפול באמצעות אמנות לאיתור מוקדם של קשיים אצל הילדים הצעירים בגנים אלה ובמתן מענה לצרכים שאותרו.
 • יום שיא בטבע
  מתקיים בפרק גורן לציון יום העצמאות של מדינת ישראל, כל הגנים מתכנסים לפעילות בטבע שעיקרה הוא טיול בסביבה הקרובה עם מדריכי גן בטבע, הכנת בישולי שדה עם הורים  ויצירה של אמנות בטבע עם מדריכות מרכז קשת.
 • חינוך סביבתי
  גני הילדים במעלה יוסף מתנהלים ופועלים כגנים ירוקים ורובם אף בעלי תו גן ירוק וגן ירוק מתמיד, לרוב הגנים ישנה פינה ביישוב עבורם ועבור כלל הקהילה אותה הם מטפחים ומבקרים בה באופן קבוע.
 • יום קהילה – משטרה
  הילדים נחשפים לעבודת המשטרה , מתקיימת תצוגה של סוסים, כלבים, רובוט משטרתי, לוכד נחשים, יחידת החילוץ, יחידת הסיור ועוד…

 

השתלמויות לצוותי הגנים

מדור הגיל הרך דואג להשתלמויות שונות לגננות ולסייעות, שמיועדות להעצמת  הצוותים החינוכיים והרחבת מעגל הפעילויות החינוכיות שלהן:

 • השתלמות סייעות – הסייעות והמטפלות משתלמות במגוון נושאים הרלוונטים לעבודה בפעוטונים ובגנים, כגון  עזרה ראשונה, בטיחות בחצר ובגן, התמודדות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, הפעלת ילדים בגן ובחצר בנושאים שונים כמו מוזיקה, תנועה, אמנות. כסיכום לשנת הפעילות יוצאות הסייעות והמטפלות אחת לשנה לסיור לימודי ברחבי הארץ.
 • השתלמות גננות בכל שנה הגננות משתלמות במגוון של נושאים  ומפעילות פרויקט ייחודי בגן בהתאם.
  בסוף כל שנה מתקיים יום סיכום שנת פעילות ופתיחת שנת פעילות שם מציגות הגננות את הפרויקטים, מציגות את כל תכניות ההעשרה שהתקיימו במהלך השנה ונחשפות לתכניות חדשות.